Pracownie

Głównym założeniem WTZ jest realizacja zadań w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych intelektualnie zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności uczestnika, niezbędnych do możliwie niezależnego życia.
Terapia odbywa się w sześciu pracowniach, gdzie realizowane są założenia planu zajęć i indywidualnego programu rehabilitacji dla poszczególnych uczestników.

Sala Doświadczania Świata

Tutaj uczestnicy WTZ mają okazję w nowy i inny sposób przeżywać otaczający ich świat i poznać w ten sposób samych siebie. Domeną tej pracowni są zajęcia stymulujące narządy zmysłów, zajęcia relaksacyjne, których celem jest wyciszenie umysłu i ciała.
Dodatkowo w tej pracowni odbywa się biblioterapia, choreoterapia, której celem jest nauka prostych kroków, układów tańców ludowych i integracyjnych. Ważnym elementem jest kółko teatralne, gdzie uczestnicy pod okiem terapeutki przygotowują skecze, przedstawienia okolicznościowe.
W tej pracowni uczestnicy doświadczają świat poza WTZ poprzez wycieczki i spacery w ten sposób poznają podstawowe zasady życia społecznego, uczą się zachowań w miejscach publicznych.

Pracownia Gospodarstwa Domowego

Zajęcia kulinarne prowadzone są w kuchni wyposażonej w niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego. Podopieczni każdego dnia przygotowują posiłki dla wszystkich uczestników.
Uczą się bezpiecznego posługiwania się sprzętem i przyborami kuchennymi. Uczestnicy sami planują jadłospis i dokonują prostych zakupów. Dbają o czystość i higienę przyrządzania posiłków. Ogólnie uczą się podstawowych czynności przydatnych w domu.

 

Pracownia Plastyczna

Zajęcia w tej pracowni są bardzo lubiane przez podopiecznych, bowiem dowolność technik plastycznych umożliwia uczestnikom wszechstronne rozwijanie wyobraźni i doskonalenie zdolności manualnych. Niepełnosprawni zajmują się malarstwem, uczą się posługiwać pędzlem, ołówkiem różnej grubości i odpowiednim doborem tych narzędzi do wykonywanej pracy. Poznają także różnego rodzaju farby, kredki i uczą się malować na odpowiednim papierze. Malowanie na szkle i folii jest szczególnie lubiane przez uczestników. Czasami wykonują też prace z gliny szybkoschnącej. Oprócz prac typowo plastycznych, sprawdzają się także przy wykonywaniu prac okazjonalnych - bożonarodzeniowych, wielkanocnych.

 

Pracownia Technik Różnych

Różnorodność tematyki ma na celu rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Zajęcia pobudzają zdolności manualne, uczą cierpliwości, analitycznego myślenia, koncentracji, pracy zespołowej.
Dzięki zastosowaniu różnych technik tj. wydzieranki, wyklejanki, tworzenie kompozycji kwiatowych, malowanie na szkle witraży, butelek i słoików o oryginalnych kształtach, tworzenie i ozdabianie biżuterii metodą decoupage pod okiem terapeuty powstają piękne prace, które są wykorzystywane do dekoracji, na prezenty i na wydarzenia okolicznościowe. Dodatkowo w tej pracowni prowadzone są zajęcia komputerowe.

 

Pracownia Tkacko – Krawiecka

W niej uczestnicy zdobywają wiadomości dotyczące technik tkackich, uczą się czynności potrzebnych w życiu codziennym - wszywania guzików, szycia ręcznego oraz na maszynie. Wykonują też różne prace rękodzielnicze, takie jak - makramy, serwetki szydełkowe i tkane na małych krosnach. W wyposażeniu pracowni posiadamy mały warsztat tkacki, na którym uczestnicy wykonują dywaniki. Powstają tu także prace haftowane (obrazki haftem krzyżykowym, serwetki wykonane haftem richelien) oraz prace szyte maszynowo (maskotki, torby na zakupy, poduszki). Wykonujemy też wiele prac okolicznościowych związanych ze świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy (pocztówki, serwetki, itp.). W tej pracowni powstaje wiele prac na potrzeby innych pracowni WTZ.

Pracownia Techniczna

Głównym założeniem tej pracowni jest rehabilitacja zawodowa związana z obsługą drobnego sprzętu mechanicznego i narzędzi umożliwiających wykonanie czynności związanych głównie z obróbką drewna.
Pracownia techniczna o kierunku drzewnym posiada odpowiedni sprzęt, który umożliwia uczestnikom Warsztatów wykonywanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych. Wykonują oni w niej pracę na rzecz istniejących u nas innych pracowni oraz prace dla lokalnej społeczności. Te prace, to np.: ramki do zdjęć, ramki do obrazków, ramki do widoczków wykonywanych kamerą i aparatem i inne prace.

Rehabilitacja Ruchowa

Uczestnicy biorą udział w zajęciach rehabilitacyjnych, które poprawiają sprawność fizyczną, pozwalają na rozładowanie emocji i odprężenie od codziennych zajęć w pracowniach. Każdy uczestnik ma indywidualny tok rehabilitacji opracowany przez rehabilitantkę w oparciu o zalecenia lekarskie i rodzaj niepełnosprawności.
Rehabilitacja ma na celu właściwy rozwój fizyczny organizmu, stymulowanie sprawności psychofizycznej, korektę wad postawy i braków rozwojowych. Do dyspozycji uczestników są rowery treningowe, atlas, ławeczka treningowa, materace, stół do tenisa, chusta animacyjna.